21 listopada 2024 roku odbyło się wspólne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Cywilizacyjnych, Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom. Celem spotkania było m.in. zwrócenie uwagi na narastający problem używania przez dzieci i młodzież elektronicznych papierosów oraz omówienie propozycji zmian legislacyjnych mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.

Z ramienia Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej została zaproszona prezes prof. Katarzyna Krenke w celu przedstawienia zagrożeń, jakie elektroniczne papierosy stanowią dla układu oddechowego dzieci i młodzieży. W trakcie wystąpienia zaprezentowane zostały dane epidemiologiczne wskazujące, że jednorazowe, elektroniczne papierosy są najczęściej używane przez dzieci i młodzież, a największą popularnością cieszą się te o smakach owocowych i deserowych. W związku z tym podkreślona była konieczność jak najszybszego wycofania tych smakowych produktów z rynku, tak jak zrobiło to już wiele innych krajów. Zwrócono też uwagę na problem łatwego dostępu nieletnich do wyrobów tytoniowych i nikotynowych, w tym na sprzedaż w pobliżu szkół i nieprzestrzeganie przez sprzedających przepisów zakazujących sprzedaży tych produktów osobom poniżej 18. roku życia.

Przedstawione propozycje są krokiem w dobrą stronę i mają szansę w istotny sposób przyczynić się do ochrony zdrowia najmłodszych. Wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów pomoże ograniczyć skalę uzależnień nikotynowych wśród dzieci i młodzieży oraz zminimalizować długofalowe skutki zdrowotne związane z używaniem tego typu produktów. Ważne jest, aby sugerowane zmiany legislacyjne zostały wprowadzone w życie jak najszybciej, a nie pozostały w sferze dyskusji.